CROQ’LA VIE 5 W CHAMBERY


W dniach 26-28 kwietnia 2014 r. miałem szczęście uczestniczyć w zorganizowanej z niezwykłym rozmachem V edycji Croq'la Vie, czyli spotkaniu licealistów z młodzieżowych grup oraz ze szkół katolickich z regionu Rhone-Alpes. To wydarzenie religijne jest dowodem, że Kościół Francuski próbuje dotrzeć z Nową Ewangelizacją do ludzi młodych.
Swoim świadectwem z tego spotkania dzieli się z nami siostra Renata Miszczuk, urszulanka, odpowiedzialna w diecezjach sabaudzkich za młodzieżowe grupy licealistów i gimnazjalistów, jedna ze współorganizatorów spotkania.
To prawdziwy przypadek, że w momencie, gdy Rzym przygotowywał się do kanonizacji dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII, 600 licealistów z młodzieżowych grup oraz ze szkół katolickich z regionu Rhône-Alpes przyjechało do Chambéry na regionalne spotkanie młodzieży - CROQ'LA VIE (co można tłumaczyć – „Wziąć życie w swoje ręce”).
Takie spotkania odbywają się od trzynastu lat. Pierwsze miało miejsce w Lyonie w roku 2001, a następnie w roku 2004 również w Lyonie, w 2007 w Saint Etienne i w 2010 w Grenoble. Piąta edycja CROQ'LA VIE została zorganizowana w Chambéry.
Od początku mojej misji w Sabaudii, czyli od września 2012 roku, jako odpowiedzialna w trzech diecezjach za młodzieżowe grupy licealistów i gimnazjalistów, od razu zostałam włączona do grupy organizatorów tego spotkania, która rozpoczęła przygotowania już od marca 2012 roku.
Spotkanie licealistów odbywało się od 26 do 28 kwietnia 2014. Datę tę wybraliśmy dużo wcześniej i nawet nie przypuszczaliśmy, że spotkanie zbiegnie się z tak ważną kanonizacją dwóch papieży. Dla mnie była to szczególna okazja, by jeszcze usilniej prosić o wstawiennictwo Jana Pawła II, by młodzież dobrze przeżyła spotkanie. Musze przyznać, że rezultat modlitw przerósł moje oczekiwania...
Temat spotkania: „A toi 2 voir” został zaczerpnięty z Biblii. Słowa Chrystusa: „Chodźcie, a zobaczycie” (J 1, 39) zainspirowały nas, by zachęcić młodzież do zmiany swojego spojrzenia na siebie, na drugiego człowiek, a także na Boga. W ciągu trzech dni 600 licealistów miało okazję uczestniczyć w bardzo bogato przygotowanym programie. Każdy dzień rozpoczynał się i kończył wspólną modlitwą. W niedzielne popołudnie arcybiskup Chambéry Filip Ballot, razem w biskupem z Annecy i wieloma księżmi, którzy przyjechali z młodzieżą, sprawowali uroczystą Mszę Świętą, która odbyła się w atmosferze wielkiej radości, ale też i wielkiego skupienia. Eucharystia rozpoczęła się od krótkiej retransmisji z Rzymu z kanonizacji dwóch papieży. Młodzież miała też okazję modlenia się w specjalnie przygotowanej kaplicy, gdzie w ciągu trzech dni spotkania była ciągła adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Księża służyli sakramentem pojednania.
Licealiści spotkali się z kilkoma świadkami wiary, którzy opowiedzieli o tym, jak spotkali Chrystusa i jak to spotkanie zmieniło ich życie i spojrzenie na świat, na Boga, na nich samych... 
Z Lourdes przyjechał Ladji Diallo, piosenkarz-komediant, pochodzący z rodziny muzułmańskiej, który po burzliwym okresie dojrzewania spotkał Chrystusa i przyjął chrzest w Kościele Katolickim. Byli też przedstawiciele wspólnoty Arka i Domu Łazarza. Poza tym młodzież uczestniczyła w różnych warsztatach „twórczych” (création) i warsztatach „doświadczenia” (experimentation). Rezultaty pracy licealistów były niesamowite!
Od strony muzycznej spotkanie było animowanie przez chrześcijańską grupę rockową « Les Mieux Que Rien », która w sobotni wieczór dała koncert rockowy. Natomiast w niedzielny wieczór zaproponowaliśmy bal z tańcami folklorystycznymi, który odniósł niesamowity sukces. Nie tylko młodzież, ale także i dorośli: animatorzy, odpowiedzialni za grupy, a także wolontariusze wspólnie bawili się z młodymi licealistami.
Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą prowadzoną przez arcybiskupa Chambéry i podziękowaniami dla wszystkich, którzy uczestniczyli w przygotowaniach i realizacji tego wielkiego projektu. Nie mogę zapomnieć o wielu osobach zaangażowanych w przygotowanie spotkania i wszystkich wolontariuszach, którzy pracowali w różnych ekipach. Było ich około 150, nie licząc 190 rodzin z regionu Chambéry, które przyjęły uczestników na nocleg. Wszystkim należą się gorące podziękowania. Pracy było bardzo dużo, ale widząc młodzież szczęśliwą, roześmianą i wdzięczną za to, co im zaproponowaliśmy, zapomina się o wszelkich trudach i można tylko zanosić podziękowania do Bóg, którego obecność czuliśmy między nami.

Zobacz zdjęcia: