POMNIK ŚW. JANA PAWŁA II W PARYŻU

Transmisja z uroczystej Mszy świętej pod przewodnictwem Arcybiskupa Paryża, kard. André Vingt-Trois w Katedrze Notre Dame w Paryżu połączonej z odsłonięciem i poświęceniem pomnika św. Jana Pawła II na skwerze Jana XXIII.
25 października 2014 r.

ODEZWA DO WIERNYCH PRZED UROCZYSTOŚCIĄ POŚWIECENIA STATUY ŚW. JANA PAWŁA II.

            Drodzy Rodacy! Pragnę podzielić  się z Wami radosną wiadomością.
          Po wieloletnich, trudnych i mozolnych staraniach wielu osób  duchownych i świeckich otrzymaliśmy pozwolenie  od władz Paryża na umieszczenie Statuy św. Jana Pawła II – największego z Polaków - w bardzo ważnym miejscu, na skwerze papieża  św. Jana XXIII obok katedry Notre – Dame w Paryżu.  
         W miejscu historycznym, które co roku odwiedza około 7 milionów  turystów różnych zakątków świata.  Myślę, że ta piękna  Statua świętego Papieża wykonana przez  rzeźbiarza pana Zuraba   Tsereteli, Rosjanina,  z pochodzenia Gruzina, wyznania  prawosławnego, który ofiarował statuę dla PMK. – jestem przekonany, że będzie ona przedmiotem zadumy i medytacji nad Jego nauczaniem  nie tylko dla wierzących. Na cokole Statuy umieszczono  następujące napisy wyjęte z Jego nauczania. Oto one:
„Bracia i Siostry, nie bójcie się przyjąć Chrystusa. Nie bójcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, Jego zbawczej mocy. Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie.” /Fragment homilii Ojca Świętego Jana Pawła II. Plac Świętego Piotra, 22 października 1978 r./
„Nie wojnie! Wojna nigdy nie jest nieuchronna!. Wojna zawsze jest porażką ludzkości”. /Fragment przemówienia Ojca Świętego Jana Pawła II do korpusu akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej – 13 stycznia 2oo3 r./.
„Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia”. / Fragment homilii Ojca św. Jana Pawła II. Rzym 1 styczeń 2002 r./
Na przodzie cokołu „Święty Jan Paweł II 18 – 05 - 1920 Wadowice Polska +21-04-2005 Watykan”.
            Cieszymy  się   i dziękujemy Opatrzności Bożej  za  otrzymane pozwolenie.
            Wiemy  kim był św. Jan Paweł II. Nie ma słów, by móc opisać to co dał Ojciec  święty Jan Paweł II  Kościołowi, światu  i nam osobiście!
Był pielgrzymem do tylu ludów i narodów, a zarazem pielgrzymem do ludzkiego serca!
           Był Papieżem wielkich przemian w świecie i w Ojczyźnie naszej. Papieżem wielkiej modlitwy i wielkiego cierpienia. Ojcem rodzin; dzieci; młodzieży!
Polakiem z krwi i kości tak głęboko zakotwiczonym w dziejach i kulturze własnego Narodu. Bez Jego wiary, modlitwy i miłości Ojczyzny nie byłoby „Solidarności”, która przyniosła wolność Polsce. On jednocześnie wskazywał, że Jezus jest pewną drogą wiodącą do wolności i niepodległości, drogą bez przemocy i militarnej agresji.
Był głosicielem Orędzia Fatimskiego i  Miłosierdzia Bożego. Jak dobry Pasterz służył  człowiekowi wskazując mu drogę, broniąc go przed niebezpieczeństwami, pochylał  nad nim z miłością. Umacniał nas, swoich Rodaków  w wierze, budził nadzieję, uczył  jak żyć, jak kochać ojczysty dom, jak bronić odzyskanej  wolności. Jeździł do wszystkich, wyrywał  się do ludzi, a  dziś świat jedzie do Niego, jedzie z potrzeby serca, z miłości i wdzięczności  Gdy już nie mógł iść  do ludzi, to ludzie z Ewangelią i modlitwą, przyszli do Niego, tak gromadnie i spontanicznie i to bez względu na przekonania religijne a dziś idą do Jego grobu ze swoimi prośbami!
Po kanonizacji,  28 kwietnia, na placu św. Piotra została odprawiona Msza św.  dla Polaków pod przewodnictwem kard.  Angelo  Comastriego. Oto wzruszające słowa ks. kardynała  o św. Janie Pawle II.
„8 kwietnia 2005 roku –  mówił  Ks. kardynał - zaledwie dziewięć lat temu, wielu z nas było tutaj, na tym placu, aby oddać ostatni hołd Janowi Pawłowi II. Nasze oczy, mokre od łez, patrzyły zdumione – pamiętacie to? – obserwowały Ewangeliarz leżący  na prostej dębowej  trumnie, umieszczonej w centrum placu przed bazyliką. Nagle wiatr, ku zdumieniu wszystkich, zaczął przewracać karty księgi. Wszyscy w tym czasie zastanawialiśmy  się: „Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo Go kochaliśmy? Niewidzialna ręka przewracająca karty Ewangeliarza zdawała się mówić: „Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa: i za to Go kochaliście. Rozpoznaliście w Jego życiu odwieczną Ewangelię. Ewangelię, która siała światło i nadzieję wielu pokoleniom chrześcijan”.
Cieszymy się, że temu świętemu Papieżowi, z rodu Polaków, udało się nam   w takim ważnym  miejscu  postawić  Statuę, która będzie przez stulecia przypominać  Jego postać. Czy więc dziwicie się, że chcemy aby ta uroczystość odsłonięcia i poświęcenia wypadła jak najpiękniej? Aby udział Polaków  był imponujący!  Przecież to nasz Rodak! Przez nasz masowy udział w tych ważnych uroczystościach  okażmy naszą narodową jedność, polską wspólnotę,  naszą miłość, naszą wdzięczność Bogu za tak wielkiego Świętego! Niech nasz liczny udział będzie  obowiązkiem serca!
            Zapraszam więc  was wszystkich   bardzo serdecznie. Spotkajmy  się  razem 25 października 2014 r. o godz. 10.30 najpierw na Mszy św. w katedrze Notré-Dame, którą odprawi J.E. kard. André -  Vingt-Trois, arcybiskup Paryża a koncelebrować  będą  zaproszeni  Księża biskupi i kapłani. Natomiast  po Mszy św. będzie uroczystość poświęcenie Statuy.   Zabierzmy z sobą polskie czy papieskie flagi!
            Czekając na to radosne i historyczne wydarzenie i Waszą obecność zwróćmy  się z modlitwą do św. Jana Pawła II:
            „Święty Janie Pawle II bądź wciąż naszym  Przewodnikiem na drogach naszej wiary, nadziei i miłości. Wspomagaj nas z domu Ojca byśmy nie błądzili i tak jak Ty dotarli do tego domu przygotowanego przez  mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. 
            Na ręce  Twoje, Królowo Polski, składamy dziękczynienie  za kanonizację Jana Pawła II, naszego Przewodnika i za tę Statuę świętego Papieża, która ma stanąć w tak godnym miejscu.   Zanieś to nasze dziękczynienie  przed Boży Tron, bo On był cały Twój”

ks. Infułat Stanisław Jeż, Rektor PMK we Francji